mateřská

naše školka

Jsme dvoutřídní mateřská škola. Kapacita školky určená krajskou hygienickou stanicí je 32 dětí. Věkové složení dětí je 2-6let. Ve školním roce 2016 - 2017 je zapsáno 30 dětí.

školka

a) Materiální podmínky

• Škola se nachází na okraji města Svitavy.
  • Děti mají k dispozici hernu, šatnu, hygienické zařízení. Školka má svou kuchyni, která v posledních letech prošla výraznou rekonstrukcí.
  • Kolem školky je prostorná zahrada s průlezkami, houpačkami a pískovištěm.
  • Vybavení nábytkem a pomůckami je dobré. V letech 2009/2010 byla provedena kompletní rekonstrukce herny.
  • Děti se samy podílejí svými výtvory na výzdobě školy.
  • b) Psychosociální podmínky

Všechny děti jsou vedeny k samostatnosti jak v rozhodování, tak v praktických činnostech, je přihlíženo k jejich individuálním a věkovým zvláštnostem. Věkově smíšená skupina je nejvhodnější pro sociální rozvoj dětí. Děti se učí ohleduplnosti ke slabšímu, navzájem si pomáhají, učí se soucítění s druhým.

Věkově smíšená třída vyžaduje jiný styl práce. Učitelka musí dbát na to, aby se každé dítě rozvíjelo podle svých předpokladů a zájmů. Dětem musí vytvořit prostředí, v němž mohou s pocitem bezpečí zkoumat okolní svět a navazovat vztahy s vrstevníky.

• všechny děti mají stejná práva i povinnosti
  • všichni zaměstnanci se snaží jít dětem příkladem
  • děti jsou vedeny k základům společenského chování
  • děti a učitelky jsou rovnocennými partnery
  • všichni zaměstnanci vytváří dětem bezpečné prostředí
  • c) Psychohygienické podmínky

Životospráva

• stravování vychází z rodinných zvyklostí
  • do jídelníčku zařazujeme dostatek ovoce a zeleniny
  • snažíme se o zdravý způsob stravování
  • zajišťujeme pitný režim v průběhu celého dne
  • děti jsou vedeny ke správnému způsobu stolování a hygieny
  • mezi pokrmy jsou dodržovány vhodné intervaly
  • děti do jídla nenutíme

Psychohygiena

• jsou respektovány individuální a věkové zvláštnosti každého dítěte
  • adaptace nově příchozích dětí probíhá na základě individuálních zvláštností každého dítěte
  • je zajištěn optimální denní režim s pravidelným střídáním činností a odpočinku
  • je zajištěn pravidelný spánek dětí - děti jsou ukládány v pravidelnou hodinu, pro větší děti jsou připraveny náhradní aktivity
  • je dodržován pravidelný pobyt dětí venku (s ohledem na některé špatné povětrnostní podmínky - mráz pod -10°C, silný vítr, déšť apod.)
  • dětem nabízíme adaptační režim (pobyt s maminkou?)

• Zdravá škola